Túltoltad az online edzéseket, jógaórákat, mert annyi a kínálat, és most meg sem tudsz mozdulni az izomláztól vagy járás közben úgy érzed, mintha rövidebb lenne az egyik lábad?

jóga testmozgás edzés testről és lélekről

Nyugi, megesik mással is!

De miért múlik olyan nehezen ez a makacs fájdalom pl. a combod hátsó részéből, a térdhajlító izmodból?

A válasz a kezed ügyében van! Illetve pontosabban kb. 2 mm-rel az ujjbegyed alatt.  A bőröd alatt pókhálószerűen körbeöleli testedet a fascia hálózata. A fascia elsősorban sűrűn egymás mellé pakolt kollagénrostokból áll,  ami egy védőburokként körbeveszi, elválasztja, megvédi és határolja az izmainkat, a csontjainkat, az idegeket, az ereket és a belső szerveket. A fascia véd, összeköt és megadja az emberi alakodat. 

De mi köze ennek ahhoz, hogy fel sem bírsz állni a székről a tegnapi Facebook live tabata után?

Fogd csak meg a pólód nyakát, és szorítsd jól a markodba! Mi történik vele? Az egész összeráncolódik, ugye?  A nyakkivágás szűkebb lesz, a póló hátulja felugrik, kilátszik a derekad, a póló ujja pedig a hónaljadba nyomódik.  És ha elengeded, akkor minden visszaáll, újra kisimul. A fascia is valahogyan így müködik a testedben. Úgy képzeld el, mint egy kapucnis kezeslábast, csak a bőröd alatt. Nem tudod csak egy részét mozgatni, mert megmozdul vele együtt az összes többi. 

De térjünk még vissza picit a pólódhoz. Szorítsd most ismét a markodba a nyakrészt, és tartsd úgy kb. 8 órán keresztül. Ennyi időt töltesz el átlagosan az íróasztalodnál ülve. Ugye, a gyűrödések már nem simulnak ki olyan könnyen? És mi történik akkor, ha 2.500-szor gyűröd és engeded el? Ugye, nem néz ki jól?  (egy fél órás futás alatt teszel meg kb. ennyi lépést...)

Szerencsére a fasciád sokkal strapabíróbb, mint a pamutpólód, és hatalmas öngyógyító tulajdonsággal rendelkezik. Egészséges állapotában sima, rugalmas és könnyen csúszik, lehetővé téve bármilyen irányú mozgást és megnyújtását, és mindig visszatér a normál állapotába. 

De az elég valószínűtlen, hogy a fascia meg is őrzi optimális rugalmasságát és tulajdonságait. Egyrészt öregszel, és ez kihatással van rá. Másrészt a krónikus mozgáshiány az egykor elasztikus fascia-szálakat rögzíti, azok letapadnak. A stressz következtében rostjai megvastagodnak, hogy megvédjék a mögötte húzódó izmot. A rossz tartás, a rugalmasság elvesztése, és az állandóan ismétlődő – sokszor helytelen – mozgássorozatok idővel elkezdik a fascia ráncait bebetonozni.  Letapadások és „csomók” jönnek létre, mint ahogy a pólód nyakát szorítva gubancot „vasalsz” az anyagba, ezektől azonban már nehéz megszabadulni. 

Túlerőltetés esetén mikrosérülések jönnek létre az izmokban, amelyen keresztül víz áramlik a szövetbe, ödémát okozva.

Jó, hogy ma már mindezt tudjuk, és nem ragadtunk meg felgyülemlett tejsav okozta izomláz elméleténél, hiszen így sokkal hatékonyabban tudunk tenni a kialakult izomláz ellen is, illetve meg tudjuk előzni azt. 

A fasciában okozott károsodások visszafordíthatóak, és nagy részük elkerülhető. Az izmaidról nyújtással (pl. SMR henger) és masszázssal, a csontjaidról táplálkozással, a fasciád egészségéről pedig az alábbiakkal tudsz gondoskodni, hogy elkerüld az izomlázat, illetve ha már kialakult, akkor minél hamarabb megküzdj vele:

MOZGASD MEG: ha nem végzel rendszeres testmozgást, ragacsos letapadások jönnek létre a fascia felszínei között, , amelyek idővel olyan erősek lesznek, hogy korlátozzák a normál mozgástartományt (erre mondjuk azt, hogy elvesztette a rugalmasságát valaki). Kezdd minden reggeled azzal, hogy az ágyból kigördülve nyújtózz meg fejtetőtől a lábad ujjáig, pont úgy, mint egy macska.

NE HAGYD KISZÁRADNI: A fascia egyik alkotóeleme a víz, csakúgy mint tested nagyrészéé. Ha elég folyadékot fogyasztasz, nedvesen tartod ezt a közeget, jobban tudja ellátni a funkcióját is.

NYÚJTSD AZ IZMAIDAT: Ha az izmaid feszesek, az azt körülölelő fascia is szorosra zárul rajta. Idővel merevvé válik, összenyomva az izmokat és idegeket.

NYÚJTSD A FASCIÁT: emlékszel a pólós példára? Ha a fascia valahol elkezdett ráncokba rendeződve rugalmatlanná válni, az úgy is marad. Mivel a fascia négyzetcentiméterenként kb. 360 kg nyomást bír el, ezért óvatosan a nyújtással! Sokkal lassabban húzódik össze és lazul el, mint az izomszövetek, ezért az a leghatásosabb, ha 3-5 percig kitartod a nyújtó pózokat, kilégzésről-kilégzésre elengedve a feszülést a testrészekből.

CSAK NYUGODTAN: Ha egész nap a számítógéped fölé görnyedsz, nem biztos, hogy munka után a jeges fürdő jót tesz a nyak/váll és hátizmaidnak. Inkább merülj el legalább negyed órára egy kádnyi meleg vízben, amely segíti a befeszült izomszövetek és a fascia ellazulását. Ha kiszálltál a kádból, iktass be egy 10-15 perces laza mozgást, hogy elkerüld a vér pangását az izmokban.

HENGEREZZ: Pont mint a nyújtásnál, az SMR henger használatánál is másként kell eljárni, ha a fasciára alkalmazod, mint ha az izmokra. Lassan mozogj, és ha egy fájdalmas területet találsz, 3-5 percig tarts ott a hengert, engedd rá a testsúlyodat, amíg oldódni nem kezd annál a pontnál a feszültség (trigger pont). 

TISZTELD A TESTED: ha épp egy korábbi sérülésből gyógyulsz fel, vagy izomlázzal küzdesz, ne feledd: a helytelen használat, vagy a túlterhelés miatt megváltozik a fascia szerkezete: új szövetet termel, megvastagszik, rugalmassága csökken, letapadások alakulhatnak ki. Ha a gyógyulás után minden visszatér a régi kerékvágásba, könnyen ugyanolyan problémákkal találhatod magad szemben. Meg kell tanulnod a fasciát rugalmasan tartani ahhoz, hogy változtatni tudj. 

KERESS FEL EGY FASCIA TRÉNERT: ha túlságosan merevnek érzed magad, feszesek az izmaid és nehezedre esik elkezdeni a testmozgást, keress fel egy korszerű fasciális szakismeretekkel rendelkező szakembert, aki személyre szabott tanácsokkal tud ellátni, hogy öröm legyen számodra is az edzés.

KERESS FEL EGY MOZGÁSTERAPAUTÁT: a beidegződött, rosszul kialakult mozgásminták mindig visszatérő problémákat okoznak. Az Alexander és a Feldenkreis módszer egyike a két legismertebb terápiás módszereknek, amelyekkel ezeket megváltoztathatod. 

Ha tetszett a cikk, kövess minket Facebookon  és Instagramon is, hogy ne maradj el a többi hírünkről sem.