Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
ramadasayoga

így legyen kényelmes a munkahelyed otthon is!

Te is elgémberedsz a sok görnyedésben? A home office irodai felszerelése nem feltétlen ergonómikus kialakítást  jelent. Van néhány dolog, amire érdemes figyelned: 

jóga home office testmozgás egészséges élet

  1.  Mozogj! Fél óránként állj fel, mozgasd meg magad, változtass a pozíciódon.. 
  2. Fel a fejjel! Állítsd be a monitorod/laptopod képernyője pozícióját úgy, hogy pont szemmagasságban legyen. Ezzel elkerülheted, hogy a nyakad, a vállad és felső háti szakasz folyamatos feszültségben legyen.
  3. Pihentesd a szemed! Kb. 20 másodpercenként vedd el a tekinteted a monitorról, ügyelj a megfelelő megvilágításra, és ne tükröződjön a fény a monitorodon.
  4. Húzd ki magad!  Időről-időre korrigáld, hiszen általánban az erős koncentráció miatt a folyamatosan dőlsz előre a monitor felé. Figyelj a testtartásodra!
  5. Tartsd a karokat közel a törzsedhez. Kerüld el, hogy túl messze legyen a billentyűzet, és huzamosabb ideig kelljen előre görnyedned érte: könyököket zárd az oldalad mellé.
  6. Válaszd a legkényelmesebb széket, aminek kemény az ülőfelülete, és a háttámlája. Ne fotelban, kanapén ülve, öledben a laptoppal dolgozz!

Ha pedig egy rövid szünetet iktatnál be, gyere, jógázz velem! ❤️

Szeretettel,

Gizi

Tovább
Megosztom ezt a cikket


6 tipp, hogy sikeres legyen az otthoni edzésed!

Az elmúlt hetekben soha nem látott módon megszaporodtak az online jógázási, edzési lehetőségek.

Az oktatók, edzők szempontjából ez egy szuper lehetőség, hogy megmutassák magukat, sokkal szélesebb körhöz jusson el, amit ők képviselnek.

De az órákat igénybe vevők számára azonban számos buktatót rejt az otthoni gyakorlás: a kezdeti lendület hamar alábbhagy, unottan jelölöd be az eseményeket, de aztán rendszerint egyáltalán nem veszel részt rajtuk.

jóga otthoni edzés testmozgás maradjotthon jógázzotthon

Íme 6 tipp, hogyan építsd fel saját otthoni edzésedet, hogy hosszú távon is lelkes és eredményes maradj:

1. Legyen saját "edzőtermed"!

Nézz ki egy helyet a lakásban, amit ideiglenes be tudsz rendezni az edzésekhez, gyakorlásokhoz. Ha kell, told odébb a bútorokat, hogy legyen elég helyed, készítsd oda az eszközöket (ha szükségesek). Dedikáld most ezt a sarkot erre a célra, egyrészt sokkal egyszerűbb ide telepedni, amikor indul az online edzés, mint még akkor kezdeni lakásátrendezésbe, másrészt pedig ha naponta elhaladsz mellette, szem előtt van, akkor hamarabb veszed rá magad, hogy csatlakozz az esti jógaórához, amit már napokkal ezelőtt bejelöltél.

2. Tudd, mikor érsz rá!

Rengeted különböző Facebook élő és youtube vagy videa link áll a rendelkezésedre, ahonnan választhatsz edzésprogramot. Mielőtt bármelyiket is megjelölöd, tudd, hogy Te mikor érsz rá! Válassz olyan időpontot, amikor a lehető legnagyobb eséllyel tudod magad szabaddá tenni, amikor nincs meeting vagy nem kell a gyerekkel tanulni. Csak azokat az eseményeket jelöld be, amik beleesnek ebbe az időzónádba! Egyrészt így szem előtt lesznek, másrészt motiválod saját magad, hogy Én-időként ezt a programot válaszd. Állíts be emlékeztetőt a naptáradba, mintha csak egy fontos megbeszélésed lenne. 

3. Öltözz át!

Ha az otthoni kényelmes (túl bő/laza) szerkódban, vagy épp pizsamában állnál neki, edzés közben a bő ruházatot állandóan igazgatni fogod, előre hajlásnál a nyakadba borul a pólód, lecsúszik a derekadról a nadrág. Ezek mind elterelik a figyelmed, és arra csábítanak, hogy szakítsd meg az edzést ruha igazgatás gyanánt, ami egyenes út ahhoz, hogy végül kikapcsold és inkább leülj a kanapéra. Vedd fel az edzőteremben, jógastúdióban használt, külön erre a célra kijelölt ruhádat. Ha edződcipőben szoktál edzeni, az se maradjon el!

4. Válassz magadnak egy stílust, irányzatot!

Amikor először kezdtem online videókra tornázni itthon, még alig-alig volt választék. Találtam egy külföldi pilates edzőt, akinek több órája volt elérhető, és mivel nem volt más, őt választottam. Nem mindig értettem, hogy mit miért és hogyan kell csinálni,  a hang is borzasztó visszhangos és dobozos volt, de mivel nem volt más választási lehetőségem, hát maradtam.

Szerencsére ma már dúskálunk a jobbnál jobb, ingyenesen is elérhető videókban, számos edző és jógaoktató kínál havi néhány ezer forintért fizetős programokat. Találj egy olyan személyt, aki szimpatikus, személyesen is szívesen vennél részt az óráin, tetszik a hangszíne, a stílusa, számodra megfelelő minőségűek a videói. 

Figyelj a  rendelkezésedre álló idődre is! Ha csak 45 perced van, ne válassz másfél órás edzést, hiszen a gyakorlatok egy-egy ilyen edzéssorban egymásra épülnek, ha a felénél abbahagyod, nagy valószínűséggel lemaradsz az óra sava-borsáról, nem is beszélve a nyújtásról a végén, ami elengedhetetlenül fontos! 

Szombaton délután 18:00-kor például kipróbálhatsz velem egy alakformáló órát a Facebookon, ami garantáltan nem lesz unalmas és egyhangú :)

5.  Ha egyszer elkezdted, ne hagyd abba!

Bármilyen elintézendőd is van, ha már elindítottad a videót, akkor ezt most csináld végig! Célt állítottál fel magadnak, elkötelezted magad, úgyhogy tarts ki! Ez pont olyan fontos "feladat" a mai napodban, mint bármi más! Állítsd a telefonod némára, mert ugye a jógaórádon sem szoktad felvenni a telefonod, ha csörög? Számos cuki kép van az interneten, amikor a házikedvencek beszállnak a tornázásba: ráugrik a hátadra, hozzádörgölőzik a lábadhoz, aminek rendszerint az a vége, hogy kerülgetned kell, mert valamiért a kutyák és cicák előszeretettel foglalják el a jógaszőnyegeket. Ha téged ez megzavar, akkor az órád idejére csukd őket ki a szobából. 

6. Köszönd meg magadnak!

A fitness termi órák végén személyesen az edzőnek mondasz köszönetet. Most azonban téged illet a nagyobb hála, hiszen időt és energiát áldoztál, a megváltozott körülmények között is próbálsz kitartó és lelkes lenni. Ismerd el a saját teljesítényed, légy büszke magadra! Szuper kitartó és sikeres sportoló vagy! 

Kívánom, hogy legyen alkalmad beépíteni az otthoni edzéseket, jógaórákat minél sűrűbben egy héten! Ha követsz engem a Facebookon vagy a Youtube-on, megismerheted, hogy én hogyan jutottam el a napi rendszeres jógagyakorlás felépítéséig, hogyan lett az életem része. 

Az, hogy otthonod kényelmében is tudsz gyakorolni, hosszú távon ez hozzásegít a rendszerességhez, hiszen nem kell majd még ezért autóba ülnöd/tömegközlekedned, nincs időveszteség az utazással.  Csak el kell kezdened! 

Kitartó testmozgást és jó egészséget kívánok ❤️,

Gizi 

Ha tetszett a cikk, kövess minket Facebookon  és Instagramon is, hogy ne maradj el a többi hírünkről sem. 

Tovább
Megosztom ezt a cikket


Segítség, rövidebb lett a lábam a tegnapi edzéstől!

Túltoltad az online edzéseket, jógaórákat, mert annyi a kínálat, és most meg sem tudsz mozdulni az izomláztól vagy járás közben úgy érzed, mintha rövidebb lenne az egyik lábad?

jóga testmozgás edzés testről és lélekről

Nyugi, megesik mással is!

De miért múlik olyan nehezen ez a makacs fájdalom pl. a combod hátsó részéből, a térdhajlító izmodból?

A válasz a kezed ügyében van! Illetve pontosabban kb. 2 mm-rel az ujjbegyed alatt.  A bőröd alatt pókhálószerűen körbeöleli testedet a fascia hálózata. A fascia elsősorban sűrűn egymás mellé pakolt kollagénrostokból áll,  ami egy védőburokként körbeveszi, elválasztja, megvédi és határolja az izmainkat, a csontjainkat, az idegeket, az ereket és a belső szerveket. A fascia véd, összeköt és megadja az emberi alakodat. 

De mi köze ennek ahhoz, hogy fel sem bírsz állni a székről a tegnapi Facebook live tabata után?

Fogd csak meg a pólód nyakát, és szorítsd jól a markodba! Mi történik vele? Az egész összeráncolódik, ugye?  A nyakkivágás szűkebb lesz, a póló hátulja felugrik, kilátszik a derekad, a póló ujja pedig a hónaljadba nyomódik.  És ha elengeded, akkor minden visszaáll, újra kisimul. A fascia is valahogyan így müködik a testedben. Úgy képzeld el, mint egy kapucnis kezeslábast, csak a bőröd alatt. Nem tudod csak egy részét mozgatni, mert megmozdul vele együtt az összes többi. 

De térjünk még vissza picit a pólódhoz. Szorítsd most ismét a markodba a nyakrészt, és tartsd úgy kb. 8 órán keresztül. Ennyi időt töltesz el átlagosan az íróasztalodnál ülve. Ugye, a gyűrödések már nem simulnak ki olyan könnyen? És mi történik akkor, ha 2.500-szor gyűröd és engeded el? Ugye, nem néz ki jól?  (egy fél órás futás alatt teszel meg kb. ennyi lépést...)

Szerencsére a fasciád sokkal strapabíróbb, mint a pamutpólód, és hatalmas öngyógyító tulajdonsággal rendelkezik. Egészséges állapotában sima, rugalmas és könnyen csúszik, lehetővé téve bármilyen irányú mozgást és megnyújtását, és mindig visszatér a normál állapotába. 

De az elég valószínűtlen, hogy a fascia meg is őrzi optimális rugalmasságát és tulajdonságait. Egyrészt öregszel, és ez kihatással van rá. Másrészt a krónikus mozgáshiány az egykor elasztikus fascia-szálakat rögzíti, azok letapadnak. A stressz következtében rostjai megvastagodnak, hogy megvédjék a mögötte húzódó izmot. A rossz tartás, a rugalmasság elvesztése, és az állandóan ismétlődő – sokszor helytelen – mozgássorozatok idővel elkezdik a fascia ráncait bebetonozni.  Letapadások és „csomók” jönnek létre, mint ahogy a pólód nyakát szorítva gubancot „vasalsz” az anyagba, ezektől azonban már nehéz megszabadulni. 

Túlerőltetés esetén mikrosérülések jönnek létre az izmokban, amelyen keresztül víz áramlik a szövetbe, ödémát okozva.

Jó, hogy ma már mindezt tudjuk, és nem ragadtunk meg felgyülemlett tejsav okozta izomláz elméleténél, hiszen így sokkal hatékonyabban tudunk tenni a kialakult izomláz ellen is, illetve meg tudjuk előzni azt. 

A fasciában okozott károsodások visszafordíthatóak, és nagy részük elkerülhető. Az izmaidról nyújtással (pl. SMR henger) és masszázssal, a csontjaidról táplálkozással, a fasciád egészségéről pedig az alábbiakkal tudsz gondoskodni, hogy elkerüld az izomlázat, illetve ha már kialakult, akkor minél hamarabb megküzdj vele:

MOZGASD MEG: ha nem végzel rendszeres testmozgást, ragacsos letapadások jönnek létre a fascia felszínei között, , amelyek idővel olyan erősek lesznek, hogy korlátozzák a normál mozgástartományt (erre mondjuk azt, hogy elvesztette a rugalmasságát valaki). Kezdd minden reggeled azzal, hogy az ágyból kigördülve nyújtózz meg fejtetőtől a lábad ujjáig, pont úgy, mint egy macska.

NE HAGYD KISZÁRADNI: A fascia egyik alkotóeleme a víz, csakúgy mint tested nagyrészéé. Ha elég folyadékot fogyasztasz, nedvesen tartod ezt a közeget, jobban tudja ellátni a funkcióját is.

NYÚJTSD AZ IZMAIDAT: Ha az izmaid feszesek, az azt körülölelő fascia is szorosra zárul rajta. Idővel merevvé válik, összenyomva az izmokat és idegeket.

NYÚJTSD A FASCIÁT: emlékszel a pólós példára? Ha a fascia valahol elkezdett ráncokba rendeződve rugalmatlanná válni, az úgy is marad. Mivel a fascia négyzetcentiméterenként kb. 360 kg nyomást bír el, ezért óvatosan a nyújtással! Sokkal lassabban húzódik össze és lazul el, mint az izomszövetek, ezért az a leghatásosabb, ha 3-5 percig kitartod a nyújtó pózokat, kilégzésről-kilégzésre elengedve a feszülést a testrészekből.

CSAK NYUGODTAN: Ha egész nap a számítógéped fölé görnyedsz, nem biztos, hogy munka után a jeges fürdő jót tesz a nyak/váll és hátizmaidnak. Inkább merülj el legalább negyed órára egy kádnyi meleg vízben, amely segíti a befeszült izomszövetek és a fascia ellazulását. Ha kiszálltál a kádból, iktass be egy 10-15 perces laza mozgást, hogy elkerüld a vér pangását az izmokban.

HENGEREZZ: Pont mint a nyújtásnál, az SMR henger használatánál is másként kell eljárni, ha a fasciára alkalmazod, mint ha az izmokra. Lassan mozogj, és ha egy fájdalmas területet találsz, 3-5 percig tarts ott a hengert, engedd rá a testsúlyodat, amíg oldódni nem kezd annál a pontnál a feszültség (trigger pont). 

TISZTELD A TESTED: ha épp egy korábbi sérülésből gyógyulsz fel, vagy izomlázzal küzdesz, ne feledd: a helytelen használat, vagy a túlterhelés miatt megváltozik a fascia szerkezete: új szövetet termel, megvastagszik, rugalmassága csökken, letapadások alakulhatnak ki. Ha a gyógyulás után minden visszatér a régi kerékvágásba, könnyen ugyanolyan problémákkal találhatod magad szemben. Meg kell tanulnod a fasciát rugalmasan tartani ahhoz, hogy változtatni tudj. 

KERESS FEL EGY FASCIA TRÉNERT: ha túlságosan merevnek érzed magad, feszesek az izmaid és nehezedre esik elkezdeni a testmozgást, keress fel egy korszerű fasciális szakismeretekkel rendelkező szakembert, aki személyre szabott tanácsokkal tud ellátni, hogy öröm legyen számodra is az edzés.

KERESS FEL EGY MOZGÁSTERAPAUTÁT: a beidegződött, rosszul kialakult mozgásminták mindig visszatérő problémákat okoznak. Az Alexander és a Feldenkreis módszer egyike a két legismertebb terápiás módszereknek, amelyekkel ezeket megváltoztathatod. 

Ha tetszett a cikk, kövess minket Facebookon  és Instagramon is, hogy ne maradj el a többi hírünkről sem. 

Tovább
Megosztom ezt a cikket


ramadasayoga

blogavatar

Jóga- és egészséges életmód tippek egy közgazdászból lett vegán jógi tollából. Mindenkinek, aki szeretne változtatni az életén.

Utolsó kommentek